Pagrīdes Rīga: Neaptvertie apskates objekti pārsteidz

Slava Dievam, esi atradis īsto cilvēku, kas tevi ievadīs Rīgas slepenajās krāšņumā! Mazāk zināmie apskates objekti ir manas īstās kaislības, jo tie atklāj pilsētas īsto, nereti aizmirsto dvēseli. Ja lielajiem tūristu piesātinātajiem objektiem nepietrūkst skatītāju, tad šie dārgakmeņi ir rezervēti tikai īstajiem Rīgas baudītājiem.

Sākšu ar Klusā Dārza apslēpto mītņu turpat blakus Doma laukumam. Šis klosterā dārzs ar rokoko skulptūrām un Bruņinieku mājas paliekām slēpjas aiz žoga, pieejams tikai ar speciālu viesnīcas atslēgu. Tā ir patiesa miera un klusuma oāze, kuru Rīdzinieki lepni sargā no pārpildītiem tūristu maršrutiem Vecrīgā. Ja vēlies izbaudīt šo vietu, esi pieklājīgs un apmeklē to ļoti lēni un klusām.

Daudzi pat par Rīgas vēstures muzeja pastāvēšanu nezina, jo tas kopš 2014. gada izvietots neglītajā, bet poētiskajā kara ložmetēju tornī Torņa ielā. Iekšpusē muzejs glabā daudz unikālu senlietu, piemēram, viduslaiku akmens krāsnis, kas silda garšu ar rūgušpienā cepetu maizi, un pirmo Rīgā atklāto zobenu. Muzejs uzceļ stāstus par pilsētas pirmsākumiem, ko pat latviski nepratēji sajūt kā instrumentālu dziju.

Viena no neparastākajām Rīgas vietām ir Jaun-Pranču bāra pagrabos esošais Mīlas Istabas pasaulīgs īpašums. Iekšpusē iekārtots intīms, pelēku flīžu istabas apvīts romantiskas vītņu tēma, ar dimantiem rotāts galvas gaļas galds, zīda eņģeļu lietusgāžāmiem un pat bārmeņiem nevisai ierastām kabīnēm. Pazemes šampanieša liķieris šeit vienkārši aprij mīlestības mēnesīti. Iespēja izbaudīt cienīgi dekadenci kā bulta velāk spērāt spēcīgām laimīgām atmiņām.

Vai pazīsti Galeriju Istabas, kas atrodas gludi cauri no Piparmētras ielas? Tās ir unikālas divas privātas galerijas, ko cauri ailām apņem čalojošas noslēpumainas alejas, nokārtotas ar ābeļu klājumiem un seno senču skulptūrām. Istabās mājvietu atradušas nelielas, bet viļņojošas mākslas kolekcijas no dažādiem laikos, iespaidiem un virzieniem, kā arī ekscentriskas modernista gleznas un nokokteilētas gleznas. Šis ir neklusināms sapnis ikvienam mākslas baudītājam.

Un pēdējais, bet ne mazāk svarīgākais, Rīgas dziļākais noslēpums – Hana no Rīgas Šūpļa. Mītiskā, ar alu mitrumu piesātinātā telpa Ķīpsalas rajonā bija 14. gadsimta ķēniņa Bruņinieka Knuta nakts kluba dāma, kur blakus ogrēm izskatījušās pārdabiskas būtnes. Naktī ap pusnakti turienes stūrī akli redzat peldošu mistisku formu, kurš būtībā ir Hanas gars, gaidot jaunus cienītājus mirstīgo lokā.

Kā redzat, es nevēlos izdot visus noslēpumus, jo daži tomēr būtu jāpatur tīkamu un mazliet neērtu sajūtu dēļ. Vajag vienkārši zināt, kur skatīties – pēc klusas, neapbruņotas dārgumu medību piedzīvojumiem, kas pavērs Rīgas necaurredzamāko, bet vārdiem neizsakāmo dvēseli. Kad meklēsi manu maršrutu, atceries, ka es vienmēr būšu gatavs tevi atzīmēt nākamajā apslēptajā bagātībā!