Līgo Gars Pāri Rīgai – Vasaras Saulgriežu Svinēšana Pilsētā

Vasaras Saulgriežu Laiks

Līgo svētki Rīgā ir burvīgs laiks, kad pilsēta it kā iemirgo savas kosmopolītiskās sejas pārbīdē un pārņem vietējo iedzīvotāju garīgo garu. Tiesa, salīdzinājumā ar lauku apvidiem, daži pārspīlēti paņēmieni sen mūsdienu Rīgā kļuvuši izklaidējoši. Tomēr Līgo svinēšanas tradīcijas brīnišķīgā veidā izglābuši un turpina sargāt rīdzinieki visdažādākajos veidos.

Saulgriežu Svinību Tradīcijas

Vārdos neizsakāmais dvašas rituālu krāšņums ved pie tam, ka daudzus paņēmienus var iesaragūst tikai būt klātesamiem. Līgošana ar dziesmām, dejām un rotaļām ir vienkāršākais svinēšanas veids. Gan rīdzinieku māju pagalmos, gan parkos skan etniskie ritmi un sagaidītāju deju soļi. Daudzi upurē pilngadnieku dzeramo un izdzer pirms saullēkta karstvīna “pīrāgus” – stipro degtini.

Zāļu Sieros

Tāpat neatņemama Līgo tradīcija ir zāļu sieru izgatavošana. Pilsētnieki no agrās pavasara vāc un žāvē īpašas zāļu dozas, kas tiek saistītas ciešos pušķīšos un izmestas pāri nama vai māju jumtiem līdz pašam rītam. Šie sieri tiek uzskatīti par veselību nesējiem, turklāt bāriem pārvietošanu un dzīvošanu rīkojušies.

Jāņu Siers

Vēl viena bagātīga tradīcija saistās ar rupjmaizes “Jāņu sieru” izcepšanu mājās. Šie sieri top pagatavoti no skābputrām, rudzu miltiem un krējuma, un ir manāms piemīlīgs vārītu jāņogu aromāts. Jāņu sierus ne tikai ēd siltus ar sviestu vai sieru, bet arī saglabā līdz rudenim, jo tie kļūst arvien vērtīgāki. Un arī daudz gardāki.

<<Iespējamā attēla ideja: Fotogrāfija no Līgo svinībām Rīgā, kas rāda kolorīto dejotāju alu un sajūsmu, zāļu vītņu rotājumus, ļaužu procesiju ar lāpām vai citu tipisku aktivitāti. Iespējams, arī kādu detaļu, kas atveido dziesmu dziedāšanu, zāļu sieru riņķošanu vai Jāņu sieru cepšanu.>>

Līgo Nakts Jautrības

Vakara krēslā Līgo aktivitātes turpinājās arvien jautrākās garīgos. Jauniešiem populāra nodarbe ir rozīšu lecīšana – ritmiski lēcieni pāri ugunskuram, sirsnības un veselības svinēšanai. Sievietes dejo kaili un gūst bārdu, bet atvēsinās ar nakts peldēm ezeros un upēs. Kā arī visiem ir ierasts iet pirtī un masēt sevi ar pērtiņām.

Nezūdošais Rīgas Līgo Gars

Kaut arī Rīgas pilsētvide nedaudz mainījusi seno Līgo tradīciju daiļu, rīdziniekiem joprojām izdodas ļauties šim svētku garam. Piepildīta ar jautrību, mistisku garu, kultūras simboliku un cieņu pret dabu, Līgo Rīgā nozīmē īstu pagalmu grāšanos un mūsdienīgu pārtapšanu Saules dievietes laikā.