2.pasaules karš

2. pasaules karš sākās 1939. gada 1. septembrī. Vēl tikai mēnesi Latvija bija patiesi neatkarīga valsts. 1939. gada oktobrī PSRS ar draudu palīdzību piespieda Latviju ielaist savā teritorijā krievu kara bāzes.
Tas arī uzskatāms par Latvijas okupācijas faktisko sākuma datumu, jo līdz 1940.g. Latvijā jau atradās simtiem tūkstošu liels padomju militārais kontingents.
1940. gada 17. jūnijā Rīgā ierullēja krievu tanki.
Rīgas Domes deputāta Kalnbērza rīcībā esot foto attēli, ka rīdzenieki tos esot sveikuši ar dzīviem ziediem.
Mūsu rīcībā diemžēl ir tikai fotogrāfijas, ka rīdzenieki ar ziediem sagaida vācu fašistiskos iebrucējus, kas okupēja Rīgu 1941. gada 1. jūlijā. Rīdzenieki vāciešiem sniedza ziedus (sviestmaizes un atspirdzinošus dzērienus) acīmredzot tādēļ, ka uztvēra tos, kā atbrīvotājus no komunistiskā terora, kas no 1940. līdz 1941. gadam bija parādījis visu savu padomju būtību jo spilgti, spīdzinot, slepkavojot un deportējot tūkstošiem ļaužu Rīgā un visā Latvijā.
Vācu okupācija bija traģiska lappuse ebreju tautas dzīvē. Ebrejus vajāja un iznīcināja. Tāpat uz Rīgu un tās tuvāko apkaimi (Biķernieki, Mežaparks) tika vesti ebreji no visas Eiropas un šeit iznīcināti.
1944.g. 13. oktobrī Rīgu atbrīvoja padomju armija.
Taču pēc atbrīvošanas tā Rīgu neatstāja turpmākos 50 gadus. No atbrīvotāja tātad pārtopot par okupantu.