Grīziņkalna rajons

By sdfbsdfbsdfb, 25 April, 2022

Apmeklējiet tipisku 19. gadsimta beigu zilo apkaimi. Sajūtieties kā 1905. gada revolucionārajā Rīgā un rakstnieka Aleksandra Čaka šaurās bruģētajās ieliņotajās ieliņās un dažviet bagātīgi izgreznotajos koka namos. Lai izvairītos no liekas uzmanības piesaistīšanas, iesakām apmeklēt šo teritoriju dienas gaišajā laikā.

Apskate un izklaide


Skursteņslauķa statuja


Latvijā skursteņslauķi joprojām ir ļoti cienījami, un, ja uz ielas ieraugāt cilvēku tradicionālajā 19. gadsimta formas tērpā, tiek uzskatīts, ka, berzējot viņa misiņa pogas, var gūt laimi. Mākslinieku Kārļa Īles un Ģirta Burvja veidotā skursteņslaucītāja un mūrnieka skulptūra atrodas Matīsa un Mūrnieku ielas stūrī, un, ja vēlaties atpūsties, vērojot mākslas darbu, ir vairāki soliņi. Matīsa ielas un Mūrnieku ielas stūrī.

Grīziņkalna parks


Šī dabiskā smilšu kāpa, ko savulaik dēvēja par 1905. gada revolūcijas parku, jo tā esot bijusi saistīta ar neveiksmīgo sacelšanos, oficiāli par parku kļuva 1902. gadā, kad vietējais alus magnāts tajā uzcēla restorānu, teātri un atrakciju parku. To īpaši iecienījuši vietējie fabrikas strādnieki un viņu ģimenes, kas dzīvoja apkārtnē. Diemžēl 1917. gadā atkāpjoties krievu karaspēks iznīcināja visas ēkas, izņemot vienu, bet 20. gadsimta 20. gadu beigās parks tika atjaunots citā stilā, lai Otrā pasaules kara laikā to atkal nopostītu. Nacistu okupanti pat izmantoja daļu parka kā padomju karagūstekņu nometni, un vēlāk padomju karaspēks šeit ierīkoja slepenu militāro bunkuru. Šodien tā ir laba vieta pastaigām, un šeit ir arī basketbola laukumi. Pērnavas ielas un Jāņa Asāra ielas stūrī atrodas 1905. gada revolucionāru piemineklis. Starp Pērnavas, Ata un Jāņa Asara ielām.

Svētā Pāvila baznīca (Sv. Pāvila baznīca)


Pāvila baznīcas celtniecība sākās 1885. gadā, un, kad tās galvenais arhitekts Gustavs Hilbigs divus gadus vēlāk nomira, darbu pārņēma un pabeidza viņa dēls Hermanis. Angļu neogotikas stilā projektētā iespaidīgā ēka vēl šodien piesaista uzmanību, jo tā atrodas zaļā zemes gabalā netālu no Grīziņkalna parka. 70. gadu sākumā šeit tika filmēta arī daļa no viena no slavenākajiem padomju spiegu trillera "Septiņpadsmit pavasara mirkļi". 


Koka Rīga (Coca Riga)


Divas atjaunotas koka ēkas Grīziņkalna apkaimē veido "Koka Rīgas" restaurācijas centru, kas ir gan sabiedriskais centrs, gan muzejs. Ieejot labiekārtotajā pagalmā, jūs atradīsiet galveno zāli, kas ir gan konferenču zāle, gan izstāžu zāle, kurā fotogrāfiju un artefaktu veidā eksponēti izcili koka arhitektūras piemēri visā Latvijā, tostarp divstāvu koka fasādes daļa. Netālu atrodas rinda dzīvokļu, kas atjaunoti tādi, kādi tie izskatījās cara, padomju un pirmskara Latvijas vēstures laikā. 

Ziedoņdārza parks

Parks izveidots 20. gadsimta 30. gadu otrajā pusē, šķērsojot vairākas ielas, tostarp Rīgas galveno transporta maģistrāli Čaka ielu. Vairākas vecās ēkas tika nojauktas, lai atbrīvotu vietu 6,4 h garajam zemes gabalam, kurā tagad ir liepu rindas, dekoratīvs dzīvžogs, pastaigu takas, strūklaka, rotaļu laukums un piemineklis rakstniekam Aleksandram Čakam. Lai gan dienas laikā šeit var redzēt daudz māmiņu un vecmāmiņu ar bērnu ratiņiem, pēc tumsas iestāšanās tā, iespējams, nav pati drošākā vieta. Tā ir viena no skaistākajām puķu dobēm Rīgā, un to pastāvīgi kopj dārzkopji. Puķu dobē ir izstādītas viengadīgās, daudzgadīgās un sīpolpuķes puķes, kas zied atkarībā no gadalaika. Tiek izmantotas dažādas ziedu kombinācijas, lai radītu estētisku harmoniju un vizuālu interesi. Lai baudītu ziedu krāšņumu visa gada garumā, Jūs varat apmeklēt ziedu bāzi Rīgā "Florexshop.lv".

Comments